Повернутись до Теми 4
Попередній Урок 7 ВЛАШТУВАННЯ НЕСУЧИХ ШАРІВ ПІД ПІДЛОГИ ПО ГРУНТУ
Урок 8 Техніка безпеки при підготовці поверхонь під облицювання
Робоче місце повинно бути обладнано необхідними огорожами, захисними і запобіжними пристроями і пристосуваннями. Забороняється використовувати в якості риштування випадкові опори. Робоче місце повинно бути захищене від протягів, а також від дії високих температур. Стороннім особам перебувати на робочому місці забороняється.
Для освітлення робочого місця дозволяється користуватися переносною електричною лампою з захисною сіткою і справним шнуром в гумовій трубці (шланговий провід).
Напруга електричного струму для переносних світильників не має перевищувати 36 Вт, а при роботі в сирих приміщеннях - 12 Вт. Шланговий провід повинен бути забезпечений такию виделкою, яку не можна включити в розетку, приєднану до мережі з напругою вище 36 Вт. Включати електроінструмент у мережу і прилади електричного освітлення слід тільки за допомогою спеціально призначених для цього апаратів і приладів. Підключати струмоприймачі до електромережі шляхом скручування проводів, з'єднання і роз'єднання їх кінців забороняється.
До роботи з електроінструментом допускаються особи, що пройшли спеціальний інструктаж з техніки безпеки та практичне навчання роботі з електроінструментом.
Перед початком роботи з електроінструментом необхідно переконатися в його справності і надійному закріпленні робочого інструменту - свердла, насадки. Справність вимикача перевіряють кількома включеннями і виключеннями.
Інструмент, що працює від мережі з напругою більш 36 В, повинен бути заземлений заземлюючою жилою кабелю (для трифазного струму шланговий кабель має чотири жили, для однофазного - три): один кінець кабелю з'єднують з корпусом інструменту, інший - із заземляючим пристроєм.
Перед включенням електроприладу перевіряють відповідність напруги електромережі, до якої він приєднується, тобто напрузу, на яку розрахований інструмент: наявність і справність заземлення, а також якість заземлюючих контактів; справність включення електродвигуна.
Для огляду і ремонту інструменту електродвигун вимикають, а кабель відключають від джерела живлення.
На час перерв в роботі електроінструмент вимикають. Залишати без нагляду електроінструмент, включений в електромережу, забороняється.
Не дозволяється переходити з однієї ділянки роботи на іншиу з включеним електродвигуном.
Забороняється працювати електроінструментом з пошкодженою ізоляцією кабеля, а також допускати натяг або перекручення кабелю.
Працювати з електроінструментом, підключеним до мережі з напругою 127 або 220 В, необхідно в гумових рукавичках і діелектричних калошах або стоячи на гумовому килимку. Забороняється користуватися несправними штепсельними зєднувачами, або подовжувачами , що мають погнуті або відкриті контакти, розбитий або викришенний корпус.
Дроти, що підводять струм до електроінструменту, повинні бути захищені від механічних пошкоджень. Якщо підвісити проводку неможливо, їх прокладають по землі або підлозі, але обов'язково прикладають дошками чи захищають щитом, гумовим килимком.
Електрифікований інструмент, що працює при напрузі 127 і 220 В, можна використовувати лише в сухих приміщеннях з дерев'яними підлогами або в приміщеннях, де виключена можливість одночасного дотику до корпусу інструменту та до металевих конструкцій або обладнання. При великий вологості, як в приміщенні, так і поза його межами , дозволяється користуватися електроінструментом, розрахованим на напругу не більше 36 Вт.
При користуванні электросверлильною машиною для висверлювання отворів у глазурованих плитках необхідно виконувати наступні правила: міняти патрон і закріплювати в ньому свердла : надійно кріпити плитку, призначену для свердління в ній отворів; електродвигун включати тільки після встановлення робочого інструменту на місці обробки. Забороняється видаляти руками стружку з-під обертового свердла.
Для безпечного користування електроінструментом, що працює від мережі з напругою струму понад 36 В, застосовують захисно-відмикаючий пристрій, який являє собою переносний пусковий пристрій, змонтований в окремому корпусі . Це пристрій приєднують до мережі однофазного струму частотою 50 Гц і напругою 220 В, а до нього через штепсельне з'єднання підключають електроінструмент. На лицьовій стороні корпусу захисного пристрою розташовані кнопка «Пуск», «Контроль-стоп» і сигнальна лампа. У випадку короткого замикання в електроінструменті в мережі утворюється велика сила струму, яка переривається в захисному пристрої: подача електричного струму в інструмент припиняється та сигнальна лампа гасне.
При виконанні насічки поверхонь ручним або механізованим способом плиточник повинен користуватися захисними окулярами з склом , що не б"ється і працювати в рукавицях.
При застосуванні для очищення поверхонь від жирових плям соляну кислоту її повинні доставляти до робочого місця в розведеному вигляді (концентрація не вище 3%). При розведенні кислоту вводять у воду, а не навпаки, інакше внаслідок великого виділення тепла кислота буде розбризкуватися, що може бути причиною опіку робітника. Приміщення, де проводиться робота з кислотою, слід провітрювати.
Бутлі з кислотою переносять та зберігають у плетених кошиках з підстилкою із стружки. Ганчір'я, намочене кислотою, щоб уникнути опіків не можна брати незахищеними руками, її навертають на кінець довгої ручки. Бутлі з кислотою, щоб уникнути їх падіння повинні зберігатися встановленими на підлозі в один ряд, кожна з них повинна бути забезпечена биркою з найменуванням кислоти. Розливати кислоту із бутлів слід за допомогою спеціальних пристроїв, що запобігають її розбризкуванню; наприклад, на горло бутлів надягають спеціальную насадку. Порожні бутлі з-під кислот слід зберігати в таких же умовах, що і повні.
Дерев'яні рукоятки ручних інструментів повинні бути виготовлені з деревини твердих і в'язких порід (кизилу, бука, граба або берези), гладко оброблені та надійно закріплені. На поверхні рукояток не допускаються вибоїни та відколи.
Робочі частини інструменту не повинні мати тріщини, задирки і підсічки
На ручних інструментах ударної дії (зубилах, скарпелях) не допускаються пошкодження (вибоїни, сколи робочих кінців, заусениці і гострі ребра на бокових гранях у місцях затискання їх рукою, тріщини, задирки і відколи на потиличній частині, перекалини. Довжина ручок інструмента повинна бути не менше 150 мм.
При заточуванні інструменту, а також при підточці і оправці кромок перерубаних плиток механізованим способом на электроточильних верстатах слід надягати запобіжні окуляри.
Перевірте свої знання з даного уроку за допомогою даного тесту /2rl/2r/t4/u8/urok_8.mtf
Наступний Урок 9 Тематичне оцінювання Тема 4