Повернутись до Теми 3 Прості системи кладки й перев’язування швів
Попередній Урок 17 Влаштування осадочних та температурних швів
Урок 18 Прийоми укладання цегли
Продуктивність праці муляра залежить від вибору раціональних прийомів укладання цегли і заздалегідь доставлених на робоче місце матеріалів, інструментів і пристосувань.
Прийом - це робочий рух, що виконується послідовно.
Залежно від пластичності розчину і вимог до якості лицьової поверхні (під штукатурку або під розшивку) застосовують різноманітні прийоми — укладання цегли.
Укладання цегли прийомом "в п р и с и к" вимагає пластичного розчину (рухомість 12-13 см). При муруванні впустошовку, тобто з неповним заповненням швів, на лицевій поверхні кладки залишають шви з неповним заповненням швів на 1-1,5см. Розчин розстеляють грядкою з відступом від зовнішньої вертикальної поверхні стіни на 20-30 мм, щоб при муруванні розчин не виступав за межі лицьової поверхні кладки.
Ложковий ряд "вприсик" викладають у такій послідовності. Взявши цеглу і тримаючи її з нахилом, муляр підгрібає тичковою гранню цегли частину розчину , розстеленого на постілі, починаючи приблизно на відстані 6-10 см від раніше укладеної цегли. Присуваючи цеглу до раніше укладеної, муляр поступово виправляє її положення і притискає до постілі . При цьому частина розчину, знята з постілі заповнює вертикальний поперечний шов. Уклавши цеглу, муляр осаджує її рукою на розчинну постіль . При муруванні тичкового ряду процес виконують у тій же послідовності, тільки розчин для створення вертикального поперечного шва підгрібають не тичковою, а ложковою гранню . Цим способом муляр може укладати цеглу як лівою, так і правою рукою.
УКЛАДАННЯ ЦЕГЛИ "ВПРИТИСК"
а) тичкових, б)ложкових, 1-підгрібання розчину передньою гранню цегли, 2- приживання цегли до раніше укладеної цегли, 3- осаджування цегли.
Укладання цегли способом "вприсик з підрізанням розчину" Розчинову постіль розстеляють не доходячи до краю стіни 10 мм. Тичкові й ложкові цеглини укладайте так само, користуючись тими ж робочими прийомами, що і при муруванні "вприсик". Але коли ви усадили цеглу натисканням руки або держаком кельми, підріжте залишки розчину на лицьовій поверхні мурування .
УКЛАДАННЯ ЦЕГЛИ «В ПРИТИСК» З ПІДРІЗУВАННЯМ РОЗЧИНУ"
а - тичкових; 6 - ложкових; 1 - підгрібання розчину; 2 –утворення вертикального шва; 3 –осаджування і підрізування надлишків розчину
Як це виглядає на практиці дивіться на цьому відео
Способом "вприжим" укладають цеглу у ложкові і тичкові версти на жорсткому розчині (рухомістю 7-9 см) з повним заповненням і розшиванням швів на лицьовій поверхні кладки. При цьому, розчин розстеляють з відступом від лицьової сторони стіни на 10-15 мм. Муляр розрівнює розчин тильною стороною кельми, переміщаючи її від укладеної цегли, улаштовуючи розчинну постіль одночасно для трьох ложкових або п'яти тичкових цеглин.
Муляр виконує операції в такій послідовності : тримаючи в правій руці кельму розрівнює нею розчинну постіль, потім ребром кельми підгрібає частину розчину і притискає його до вертикальної грані раніше укладеної цегли, а лівою рукою підносить нову цеглу до місця укладання ; після цього опускає цеглу на підготовлену постіль і, рухаючи її лівою рукою до раніше укладеної цегли, притискає до полотна кельми , рухом вгору правої руки виймає кельму, а цеглою, присунутою лівою рукою, затискає розчин між вертикальними гранями цеглин ; натисканням руки усаджує укладену цеглу на розчинні постелі; зайвий розчин витиснений зі шва на лицьову сторону кладки, підрізає кельмою за один прийом після укладання тичками кожних чотири-п'ять цеглин і після укладання ложками двох цеглин; підрізаний розчин муляр накидає на розчинну постіль. Мурування "впритиск" більш міцне но трудомістке, порівнюючи з іншими способами мурування.
УКЛАДАННЯ ЦЕГЛИ "В ПРИЖИМ"
а - тичкових; б — ложкових; 1 ~ підгрібання розчину кельмою; 2 - притиснення і осадження цегли
Укладання цегли способом "н а п і в п р и с и к". Цим способом укладають забутку, для чого рівним шаром розстеляють розчин ребром цеглини, частково заповнюючи вертикальний шов. Покладені в забутку цеглини усаджують, щоб зрівняти з верстовими рядами.
При цьому муляр працює зазвичай двома руками, укладаючи одночасно по дві цеглини. Процес мурування забутки нескладний, його виконує муляр 2-го розряду.
УКЛАДАННЯ ЦЕГЛИ "В НАПІВ ПРИСИК"
а - ложкових; б - тичкових; 1 - підгрібання розчину; 2 - осадження цегли
Питання для самоконтролю
- Які ви знаєте прийоми укладання цегли?
- Які операції виконує муляр при кладці прийомом "в присик"?
- Які операції виконує муляр при кладці прийомом "в прижим"?
- Які операції виконує муляр при кладці прийомом "в присик з підрізанням"?
- Для кладки яких рядів використовують прийом "в напівприсик"?
Перевірте свої знання /2-3/u18/prijomi_ukladki.mtf
Наступний Урок 19 Складання простих інструкціних карт на мулярські роботи