Повернутись до Теми 14
Попередній Урок 2 Підготовка поверхонь до лицювання, улаштування тимчасових маяків. Технологія лицювання колон
Урок 3 Особливості лицювання кргулих та багатогранних колон
Багатогранні колони облицьовують із застосуванням двох однакових шаблонів (мал. 1). З бортових дощок у низу колони збирають запобіжну рамку 1, що підтримує нижній шаблон 2. Вирізи рамки шаблону відповідають ребрам і граням майбутнього облицювання. Встановлений по натягнутому шнуру 4 шаблон закріплюють цвяхами до запобіжної рамки у низу колони. Другий шаблон також збирають внизу, але закріплюють нагорі колони. Точність установки шаблонів контролюють по натягнутих шнурах, фіксуючих ребра майбутнього облицювання.
Мал. 1. Облицювання багатогранних колон за шаблоном: 1 - рамка, 2, 5 - нижній і верхній шаблони, 3 - облицювальна плитка, 4 - шнури, фіксуючі ребра облицювання, 6 - шестигранна колона
Плитку на гранях колони встановлюють на розчині від низу до верху, орієнтуючись по натягнутих шнурах. Застосування шаблонів прискорює облицювання і не вимагає систематичної перевірки виском і правилом облицьовуваної поверхні.
Круглі колони облицьовують килимками з прямокутної глазурованої плитки розміром 25х100 мм, наклеєною на паперову основу. Плитки білих, сірих, чорних і мармуровидних відтінків наклеєні в шаховому порядку довгою стороною уздовж килимка (мал. 2, а). Такий малюнок облицювання називають "Берізка". Килимки з такою плиткою наклеюють по гладкій бетонній поверхні або по шару штукатурки без накривочного шару і затирання. Вологість основи має бути не більше 8%.
Стопки килимків з плиткою "Берізка" укладають на столі, встановленому біля місця облицювання. Паперову основу біля короткої сторони килимка відгинають на половину плитки, щоб стикувати вертикальні шви наклеюваних килимків. Ширина швів 5 мм. Такою плиткою облицьовують не лише круглі колони, але і прямокутні, а також простінки і стіни.
Перед наклеюванням тильну сторону килимків і облицьовувану поверхню грунтують 10% -ной дисперсією ПВА. Склад грунтовки наливають у ванну з похилою сіткою і наносять поролоновим валиком (мал.2, б). На прямокутні ділянки, рівні розміру килимка, наносять мастику ПЦ полутерком-шпателем (мал. 2, в). Напівтерок виконаний у вигляді порожнистої призми із зубчастим полотном з щільної гуми з розміром, рівним ширині наклеюваного килимка. Порожнину напівтерка заповнюють мастикою і, приймаючи його до поверхні, переміщають двома руками від низу до верху, покриваючи основу рівномірним шаром мастики завтовшки 3-5 мм. На тильну сторону плиток наклеюваного килимка склеювальну мастику наносять вузьким зубчастим шпателем.
Мал. 2. Облицювання прямокутною плиткою "Берізка": а - килимок з наклеєною плиткою, б) - валик для нанесення грунтовки, в - полутерок-шпатель, г - колона, фанерована прямокутною плиткою; 1 - паперова основа, 2 - плитки, 3 - подовжні шви, 4 - половинки плиток, 5 - зубчасте гумове полотно, 6 - місткість для мастики
Двоє плиточників беруть килимок за кути і прикладають до облицьовуваної поверхні, щоб кінець з відігнутим папером був вгорі. Відпустивши нижню сторону килимка, один з плиточників перевіряє схилом вертикальність кромки. Потім килимок притискають до основи і розгладжують. Наступний килимок наклеюють справа і зліва від першого. Другий ряд килимків настилають з подмостей. Ділянки, не кратні ширині килимка, облицьовували смугами (з декількох лав плитки), відрізаними від цілого килимка. При облицюванні необхідно стежити за вертикальністю наклеювання кожного килимка, а також точно поєднувати стики рядів плиток у верхній частині килима. Після тверднення мастичного прошарку лицьову сторону наклеєних килимів звільняють від паперової основи.
Наступний Урок 4 Особливості лицювання вузьких простінків і пілястр