Повернутись до Теми 5
Повернутись до попереднього Уроку 3 Приготування сухих розчинних сумішей на заводі і приготування з них розчинів на будівельному майданчику. Контроль якості.
Урок 4 Види мастик. Способи приготування мастик на різних основах.
Облицювання поверхонь з рівною основою, наприклад з великопанельних стін, виконують із застосуванням мастик. Пластичну суміш з в'яжучого, тонкомолотого наповнювача і різних добавок називають мастикою. Найменування мастиці дають по виду в'яжучого матеріалу (полівінілацетатна, каніфолю, перхлорвінілу бітуму і т. i.). Мастики на синтетичних вяжучих забезпечують міцне і надійне зчеплення з основою, достатню водо- і морозостійкість, а також не містять токсичних речовин.
Склад піливінілацетатної мастики(ПЦ) : полівінілацетатна пластифікована дисперсія - 1; вода - 2 - 3; цементно-піщана суміш марки 100 - до необхідної консистенції.
Готують мастику на будівельному об'єкті в розчинозмішувачах невеликої місткості (СО-46А, СО-23Б).
Мастику з сухих цементно-піщаних сумішей готують в наступному порядку: завантажують в змішувач необхідну кількість дисперсії ПВА і, перемішуючи, розбавляють водою; продовжуючи перемішування, засипають суху цементно-піщану суміш до отримання маси сметаноподібної консистенції; склад перемішують 5 - 6 хв, після чого мастика готова до використання.
При відсутності сухих сумішей мастику ПЦ готують із окремих компонентів у такій послідовності: просівають пісок через сито або піскосіялки; перемішують в розчинозмішувачі портландцемент марки 400 з піском у співвідношенні 1: 5; розбавляють полівінілацетатну дисперсію водою у співвідношенні 1: 2 і заливають її в змішувач; весь склад перемішують 5 - 6 хв до отримання однорідної маси сірого кольору.
Полівінілацетатна мастика для кріплення керамічних виробів повинна мати рухливість 7 - 8 см (по еталонному конусу). Мастику густої консистенції розбавляють 7 - 8% -ним розчином полівінілацетатної дисперсії. Розбавляти мастику водою не допускається. Термін придатності мастики 4 години. Мастика має високу ступінь легкоукладуваності, якщо шар товщиною 2 - 3 мм, нанесений на тильну сторону керамічної плитки, не стікає, а вироби, притулені до стіни, не сповзають.
Склад карбоксіцементно-піщаної мастики (КЦП) : 3% -ний водний розчин клею КМЦ-1; портландцемент марки 400 - 1; пісок - 3.
Готують мастику КЦП на будівельному об'єкті в розчинозмішувачах невеликої місткості (СО-46А, СО-23Б). Попередньо розчиняють клей КМЦ у теплій воді (18 - 25 ° С) у співвідношенні за масою 1: 33 (клей КМЦ: вода). Розмішаний у воді клей витримують 12 год, щоб він повністю розчинився. Приготований 3% -ний розчин клею КМЦ заливають у барабан змішувача і додають, при постійному перемішуванні, невеликі порції сухої цементно-піщаної суміші (складу 1: 3). Перемішування продовжують протягом 5 хв до отримання однорідної пластичної маси. Рухливість приготовленої мастики 6 - 7 см; термін придатності до 7 годин. Мастика КЦП дешевше мастики ПЦ, проте міцність її зчеплення з основою трохи нижче.
Склад синтетичної мастики «Сінтлакс» (% по масі): бутадієнстирольний латекс - 51; крейда - 41,5; 10% -ний водний розчин карбоксилметилцелюлози - 7,5.
Мастику «Сінтлакс» готують централізовано в заготівельних майстернях. Спочатку в барабан розчинозмішувача заливають бутадієнстирольний латекс і приготовлений 10% -ний розчин карбоксилметилцелюлози. Суміш перемішують 15 - 20 хв, після чого, продовжуючи перемішування, засипають крейду, подрібнену в порошок. Всі компоненти перемішують протягом 20 хв. Отриманий склад пропускають через фарботерку (мал) . Приготований клей затарюють у поліетиленові мішки і доставляють на об'єкт. Термін зберігання мастики «Сінтлакс» не більше місяця. При укладанні керамічної плитки мастику наносять шаром товщиною 2 - 3 мм.
Склад каніфольної мастики (% по масі): каніфоль - 17; денатурований спирт або скипидар - 11; оліфа оксоль - 7; вапнякове борошно або білий портландцемент - 65.
Мастику застосовують для облицювання поверхонь полістирольними плитками. Для приготування мастики в металеву ємність заливають розчинник (денатурований спирт або скипидар, або технічний етиловий спирт, розведений до стану денатурованого спирту). Потім в ємність засипають подрібнену каніфоль і, періодично перемішуючи, витримують розчин 1-2 год до повного розчинення каніфолі. При підігріві ємності з розчином до 50 - 65 ° С прискорюється розчинення каніфолі. Розчинивши каніфоль, додають пластифікатор (оліфу-оксоль) і суміш перемішують до придбання однотонного кольору. Потім суміш заливають у барабан розчинозмішувача, засипають, перемішуючи, дозовану кількість сухого наповнювача (вапнякового борошна або білого портландцементу) і перемішують до отримання однорідної складу.Мастику, приготовлену на летучому розчиннику, фасують в герметично закриту тару. Термін зберігання у відкритій тарі 1-2 дні, в закритій - до 30 днів.Порівняно повільне тверднення і невелика міцність приклеювання обмежують область застосування каніфольної мастики.
Перхлорвінілову мастику використовують для облицювання стін полістирольними плитками, а також для укладання скляної плитки. Мастику готують у жорновій фарботерці або двохвальній мішалці (див. мал), перемішуючи перхлорвініловий лак або емаль з білим портландцементом або вапняковим борошном у рівних частинах за масою, дотримуючись заходів безпеки через вогненебезпечність лаку і емалі.
Жорнова фарботерка СО-1 (а) і двохвальна мішалка СО-8А (б) для приготування мастик: 1 - розвантажувальний лоток, 2 - завантажувальна воронка з мішалкою і жорном, 3 - електродвигун, 4 - редуктор, 5 - рама, 6 - ремінна передача, 7 - змішувальний бункер з кришкою, 8 - дволопатевий вал, 9 - штурвал для повороту бункера
Зберігають мастику в герметично закритій тарі. Міцність зчеплення перхлорвінілової мастики трохи вище, ніж каніфольної.
Глинобітумна мастика складається з бітуму БН-90/10, жирної глини і води в рівних частинах за масою. Мастику використовують при укладанні скляної плитки.
Для приготування мастики подрібнену глину замочують у воді і отримане тісто нагрівають до 80 - 90 ° С. В інших ємностях розігрівають бітум до 100 - 120 ° С і окремо кип'ятять воду. Потім в нагріте глиняне тісто невеликими порціями додають поперемінно бітум і воду при безперервному перемішуванні до отримання однорідної маси. Мастику застосовують у холодному стані.
Склад карбінольної мастики : Карбінольний сироп - 1; перекис бензолу - 0,02; портландцемент марки 400 - 10.
Готують карбінольну мастику при температурі 10 - 25 ° С. Висушений перекис бензолу розтирають у ступці до пилоподібного стану. Потім порошок перемішують з карбінольним сиропом протягом 20 - 25 хв до отримання однорідної суміші. Отриману суміш після 1 - 2 годин відстоювання змішують з цементом до отримання однорідної пластичної суміші. Приготована мастика легкоукладувана, якщо шар товщиною 1 - 1,5 мм, нанесений на тильну сторону скляної плитки, не стікає, а вироби, притулені до стіни, не сповзають. Термін придатності мастики 6 - 8 год.
Склад бітумної мастики : Бітум БН-70/30 - 1; кислототривкий цемент - 1; азбест 6-го або 7-го сорту - 0,1. Мастику використовують в якості прошарку при влаштуванні кислотостійких підлог.
Для приготування мастики в котел, заповнений на 3/4 розплавленим бітумом, засипають, помішуючи, попередньо висушену суміш цементу і азбесту. Суміш розігрівають до 200 ° С, перемішуючи, протягом 4 - 5 годин. Температура розплавленої мастики не повинна перевищувати 220 ° С, так як цінні олії, що містяться в бітумі, будуть випаровуватися і знизиться склеююча здатність мастики. Ознака перегріву мастики - поява диму над котлом. Бітумна мастика вважається готовою, якщо проба, взята з котла, після охолодження має в зламі чорний колір.При великих обсягах робіт бітумну мастику на будівельний об'єкт доставляють автогудронаторами і зливають в термос-котел, звідки її беруть для роботи і при необхідності підігрівають.
Автогудронатор
Термос-котел
Бітумно-скіпідарна мастика «Біскі» - розчин бітуму в скипидарі з наповнювачами та добавками. Мастику «Біскі» застосовують для наклеювання полівінілхлоридних плиток, лінолеуму на тканинній підоснові. Мастику доставляють на об'єкт у готовому вигляді в щільно закритих металевих бідонах. Перед вживанням її ретельно перемішують. Загуслу мастику разом з тарою підігрівають у ванні з гарячою водою до температури 30 - 40 ° С. Термін придатності мастики до шести місяців.
Склеювальні каучукові мастики КН-2 і КН-3 застосовують для наклеювання полівінілхлоридних лінолеумів, реліну, великорозмірних деревно-волокнистих плит. Мастика надходить на об'єкт в герметично закритій металевій тарі, готова до вживання. Термін придатності мастик КН-2 і КН-3 до двох місяців.
Перевірте свої знання з даного уроку за допомогою даного тесту /2rl/2r/t5/u4/urok_4.mtf
Наступний Урок 5 Техніка безпеки при приготуванні розчинів і мастик