Повернутись до Теми 16 Монтаж збірних залізобетонних елементів та геодезичне забезпечення будівництва
Попередній Урок 4 Геодезичний інструмент
Урок 5 . Розбивка будівель на місцевості
Побудова на місцевості осей будівлі, що визначають її конфігурацію і габарит, називають розбивка. При цьому розрізняють: головні осі, відносно яких будівля розташовується симетрично (їх розбивають лише в будівель із складною конфігурацією в плані); основні осі, що проходять по контуру будівлі, і проміжні (мал. 1).
Мал. 1 ОСІ ДЛЯ РОЗБИТТЯ БУДІВЛІ НА МІСЦЕВОСТІ
1 - головні 2 - основні; 3 - проміжні; 4 - контури зовнішніх стін будівлі
Розбивку будівель ведуть, використовуючи існуючу в даній місцевості планову і висотну геодезичну мережу. Для будівель прямокутної конфігурації розбивають лише основні осі.
Розбиття основних осей будівлі (мал. 2) включає послідовну побудову ліній і кутів на місцевості.
Мал 2 РОЗБИВКА ОСНОВНИХ ОСЕЙ БУДІВЛІ
1 — основні осі будівлі; 2 — стулкова точка осі; 3 — обноска на кутах будівлі; 4 — теодоліт; 5 — візирний промінь теодоліта; 1/А; 1/В; 5/В; 5/А — точки пересічення основних осей
Спочатку відкладають вісь «А—А» (повздовжні стіни), для чого від пунктів існуючої геодезичної мережі виносять точки 1 / А і 5/ А. Відрізок, обмежений цими точками, вимірюють і закріплюють на місцевості геодезичними знаками. Довжина цього відрізка відповідає повздовжній стіні будівлі. Кінці цієї осі «А—А» на місцевості закріплюють сталевими штирями.
За допомогою теодоліта, встановленого над точкою «1/А», будують на місцевості прямий кут і визначають положення торцевої стіни будівлі (вісь «1—1»).
Потім від точки «1 / А» відкладають довжину торцевої стіни, закріплюючи її кінець на місцевості точкою «1/ В»
Напрями основних осей (стулкові крапки) фіксують геодезичними знаками, що зберігаються до кінця будівництва.
Розбиття і закріплення основних осей будівлі завершується влаштуванням обноски, тобто тимчасового пристрою, що складається з горизонтальних і вертикальних елементів (мал. 3).
Мал 3 .ОБНОСКИ
а - суцільна дерев’яна ; б - суцільна трубчаста; в - лавка; 1 - дошки в рівні підлоги першого поверху; 2 - стовпи діаметром 12 ... 14 мм; 3 — риски осі;
4 — дроти, що фіксують положення основних осей; 5 — горизонтальний елемент; 6 — хомут; 7 — стійка; 8 — рухлива марка; 9 - контрольний штир
Стовпи або труби обноски розміщують на відстані 2,5...3 м. Горизонтальні елементи (дошки або труби) встановлюють по нівеліру так, щоб їх верх збігався з рівнем підлоги першого поверху.
Обноску розташовують паралельно контуру будівлі. Вона буває суцільною або у вигляді «лавок» (лише у кутах будівлі). Положення основних осей будівлі закріплюють відкраскою (рисками) на горизонтальних елементах обноски. Положення проміжних осей визначають рулеткою і закріплюють на обноску масляною фарбою.
Наступний Урок 6 Перенесення осей будівлі в натуру