Нормування , оплата та стимулювання праці
Для визначення тривалості будівництва або строку виконання окремих видів робіт необхідно знати норми часу або норму виробітку.
Норма часу Нч — величина затрат робочого часу, визначена для виконання одиниці доброякісної продукції працівником відповідної кваліфікації за певних організаційно-технічних умов. Норма часу виражається в людино-хвилинах (люд.-хв) або людино-годинах (люд.-год).
Наприклад, щоб вимурувати 1 м3 цегляної кладки у 2 цеглини необхідно за нормою 3,7 години, тобто норма часу (3,7 люд.-год).
Норма виробітку — визначений обсяг (кількість доброякісної продукції), який має бути виконаний працівником відповідної кваліфікації за одиницю робочого часу (годину, зміну) за певних організаційно-технічних умов. Наприклад, згідно ЄНІР муляр III розряду повинен вимурувати 0,27м3 цегляної кладки стіни у 2 цегли за годину, тобто норма виробітку (0,27 м3 за год) Нч = 1/0,27 = 3,7 (люд. год); Нв = 1/3,7 = 0,27 (м3 за год).
Норми часу і норми виробітку беруть із збірника, який називається "Єдині норми ірозцінки на будівельні, монтажні і ремонтно-будівельні роботи (ЄНІР) - Є - 8". У цьому збірнику також подані розцінки на будівельні, монтажні і ремонтно-будівельні роботи, тобто зарплата за одиницю продукції.
Заробітну плату нараховують бригаді згідно з нарядом, у якому на першій сторінці записуються об'єми виконаних робіт і розцінки (договірні), а на звороті табель виходу на роботу і розряди, згідно яких розподіляють зарплату між членами бригади.
Перелік робіт, які повинен виконувати робітник відповідного розряду, зазначений у "Єдиному тарифно-кваліфікаційному довіднику робіт і професій робітників" і визначається кваліфікаційною характеристикою.
У будівництві застосовують погодинну і відрядну форму оплати праці.
Погодинна форма оплати праці, при якій робітникові платять за тарифною ставкою відповідного розряду або за договірною ставкою. Зарплата нараховується шляхом перемноження кількості відпрацьованих днів на денну тарифну ставку. Ця оплата неефективна, тому рідко використовується.
Погодинна оплата може бути погодинно-преміальною, за якою до тарифної ставки робітникові додається премія за якісні показники роботи.
Відрядна оплата праці може бути:
- — пряма форма оплати праці, при якій робітникові платять за фактично виконану роботу відповідно до розцінок. Заробітна плата визначається шляхом перемноження кількості вимуруваної кладки на розцінку;
- — акордна форма оплати — це оплата за певний обсяг робіт (наприклад, за один поверх мурування);
- — акордно-преміальна форма оплати праці — це оплата за певний обсяг робіт з доплатою за дострокове якісне виконання.
Для цього складається калькуляція на весь комплекс робіт, які включені до акордно-преміальної оплати (наприклад, приготування розчину, транспортування, мурування, збирання і розбирання помостів тощо). У калькуляцію входить зарплата за всі операції, з яких складається, наприклад, мурування.
Розподілення заробітної плати здійснюється між членами бригади так, щоб кожен одержав її в розмірі, що відповідає кількості й якості затраченої праці. При розподіленні заробітної плати між членами бригади застосовують, крім розрядів, коефіцієнти трудової участі (КТУ). Ці коефіцієнти можуть бути підвищувальними (вище одиниці) і знижувальними (нижче одиниці). Для випускників ПТНЗ, а також молодих робітників, протягом перших шести місяців роботи знижувальний коефіцієнт трудової участі не повинні застосовувати.