Повернутись до Теми 9 Лицьова кладка
Попередній Урок 3 Декоративне мурування стін
Урок 4 Декоративно-рельєфна та орнаментальна кладка
Існують декілька варіантів декоративної кладки. Розрізняються вони схемою поєднання швів, рисунком на фасадні поверхні кладки, які одержують різними способами
розкладання цегли, на лицьовому шарі і перев'язування її з основною кладкою. Використовуючи при цьому різні кольори цегли, можна одержати на лицьовій поверхні стіни, різноманітні рисунки, орнаменти. На рис. 1 показані варіанти плескатого орнаменту, одержаного за однорядною (ланцюговою) системою перев'язування силікатної і звичайної глиняної цегли.
Рис 1 ВАРІАНТИ ПЛОСКОГО ОРНАМЕНТУ, ВИКЛАДЕНОГО З ЦЕГЛИ
Декоративними узорами прикрашають торці будівель, простінки підкарнизні смуги, прорізі що надає фасадам оригінальний орнамент (рис. 2).
Рис 2 ДЕКОРАТИВНО-РЕЛЬЄФНА КЛАДКА НА ТОРЦЕВІЙ СТІНІ БУДІВЛІ
Рис 3 ПРИКЛАД РЕЛЬЄФНОГО ОРНАМЕНТУ
Добре поєднується колір білий і жовтий, жовтий і червоний, червоний і білий. Архітектурна виразність сучасних цегляних будівель досягається влаштуванням масивних карнизів, стовпів, пілястр та інших складних елементів із застосуванням декоративно-рельєфної кладки. Кладку, яка поєднує чітку сітку фасадних швів з композиціями із рельєфних рисунків, називають узорно-рельєфною (рис. 3). Рельєфною кладкою, яка створюється за допомогою виступаючих за межі стіни цеглинами, прикрашають фризи — декоративні смужки у верхній частині стіни, пояски, простінки тощо. Такі частини стін і виступаючі елементи орнаментів мурують із повнотілої цегли.
Стіни з архітектурними деталями. До архітектурних частин кладки належать карнизи з цегли або декоративних каменів, пілястри, пояски, сандрики, русти, контрфорси, еркери, обрамлення прорізів криволінійного контуру, а також підвіконні та інші ніші. Крім архітектурних деталей із цегли, керамічних каменів, кам'яних та бетонних плит, для оформлення фасадів будинків використовують деталі, виготовлені з бетону, залізобетону, кераміки і природного каменю.
Мурування архітектурних елементів із прямокутної і профільної цегли (рис. 4) виконують одночасно зі зведенням зовнішніх і внутрішніх стін будівель.
Рис 4 Профільна цегла
Деталі поясків, карнизів викладають із цегли, яка виступає у вигляді кронштейнів з ступінчастим профілем, кронштейни - з лицьової цегли, покладеної на ребро, або плиском. Виступаючі ряди кладки карнизів, поясків виконують із цілої цегли, яка може виступати не більше, ніж на 1/3 цегли, а загальний винос неармованого карниза не більше 1/2 товщини стіни.
Рис 5 Карнизи з профільної цегли
Архітектурними деталями із природного каменю оформляють переважно цоколі, наличники, укоси і пояски. Архітектурні деталі, так як і інші облицювальні вироби, установляють як у процесі мурування, так і на раніше зведені стіни. Карнизи та інші збірні деталі, які виступають більше половини товщини стіни, закріплюють анкерними болтами, закладеними у кладку під час мурування і після мурування.
Орнаментальна складна кладка
Орнаментальна кладка на будівлі
Наступний Урок 5 Орнаментальна кладка