Повернутись до Теми 8 Технологія виконання бутового та бутобетонного мурування
Попередній Урок 4 Бутобетоне мурування
Урок 5 Організація робочого місця при бутовому муруванні фундаментів
До початку мурування бутових фундаментів заготовляють камені, установлюють ящики для розчину і лотки для подачі каменів і розчину.
Рис. 1. Організація робочого місця при бутовій кладці фундаментів у траншеях і котлованах завглибшки більше 1,25 м: а - поздовжній розріз, б- поперечний розріз; 1 - жолоб, 2 — щебінь, З - бутовий камінь, 4 - лоток, 5 - ящик для розчину, 6 - кладка, 7 ~ настил із досок, 8 — кріплення стінок траншеї,9 - розпірки кріплення
При муруванні фундаментів "під лопатку" в траншеях глибиною до 1,25 ящики для розчину розміщають на бровці траншеї через 3-5 м один від одного, а між ними розташовують штабеля бутового каменю. При муруванні камінь із штабеля подають у руки муляру, а розчин скидають ковшем-лопатою безпосередньо на кладку.
Для мурування фундаментів у траншеях і котлованах глибиною більше 1,25 м (рис. 1) запаси каменю (3) і щебеню (2) укладують поруч з бровкою траншеї, а робочі ящики (5) для розчину ставлять у траншеї безпосередньо на кладку. Розчин подають у ящик (5) баддями за допомогою ван-тожопідйомних кранів, а при малих об'ємах робіт опускають по лотках (4), встановлених під кутом 40-50° до горизонту, щоб він не падав, а поступав рівномірно. Камінь опускають у траншею по жолобу (1) перетином 40 х 40 см.
Поперечний перетин фундаментів і стін, і особливо при муруванні в траншеях, контролюють дерев'яним шаблоном (рис. 108). Шаблон одночасно служить порядовкою і пристосуванням для розмітки отворів для комунікацій.
Бутове мурування виконують ланки з 2-3 мулярів. При товщині фундаментів до 80 см мурує ланка "двійка"; муляр 4-го розряду установлює порядовки, натягує і перекладає причалки разом з муляром 2-го розряду, кладе версти з приколюванням каменів і забутки, робить розщебенювання кладки, контролює якість кладки. Муляр 2-го розряду допомагає муляру 4-го розряду установлювати і перестановлювати причалку, перелопачувати і подавати на стіну розчин, подавати і розкладати камені, а також помагати муляру розрівнювати розчин, влаштовувати забутку і розщебенювати кладку.
При товщині фундаментів до 1,2 м мурування виконує ланка "трійка": два муляри 3-го і 4-го розрядів і муляр 2-го розряду.
Рис. 2. Шаблони для мурування бутових стрічкових фундаментів: а - без уступів, б- з уступами; 1 - підкіс, 2 - отвір для шнура- причалки, З — дерев'яні бруски
. У цій ланці муляр 3-го розряду робить забутку і розщебенюванню кладки.
Якщо товщина фундаменту більша 1,2 м, мурування виконують ланкою "четвірка" - з двох "двійок".
У кожну "двійку" входять муляри 3-го або 4-го розрядів. Обидві "двійки" мурують з протилежних кінців під один шнур завдовжки 25 м. Перша "двійка" мурує зовнішню версту, друга - внутрішню. Після закінчення мурування верстових рядів ланки починають забутку.
Для мурування бутобетонних фундаментів камені укладують штабелями вздовж фронта роботи, враховуючи, що цього так званого, "ізюму" повинно бути не більше 50% від загального об'єму.
Якість мурування перевіряють через кожні 3-4 ряди.