Урок 3 Стінові бетонні, кам'яні і дрібні блоки
Штучні каміння, невипалювальні матеріали і вироби одержують завдяки формуванню і твердненню розчинових і бетонних сумішей на основі неорганічних (мінеральних) в'яжучих речовин (цементу, вапна, гіпсу та ін.)
Заповнювачем для штучних камінних невипалювальних виробів служить, наприклад, пісок і тирса, азбестове волокно, штучні пористі заповнювачі.
До таких матеріалів і виробів належать: силікатна цегла, силікатобетонні вироби, гіпсобетонні і гіпсові вироби, бетонні стінові камені, азбестоцементні вироби, які одержують при порівняно низьких температурах. Таким чином, витрати палива на виробництво менші. Однак керамічні матеріали більш довговічні і стійкі до атмосферних впливів.
Бетонні стінові камені застосовують для несучих і огороджуючих конструкцій. Виготовляють бетонні камені з важких і легких бетонів на цементних, силікатних і гіпсових в'яжучих. За призначенням камені можуть бути: для мурування стін, перегородок і для фундаментів (рис. 23, а). Камені для фундаментів виготовляють з важкого бетону без порожнин. Лицьові камені можуть бути пофарбовані, покриті декоративним заповнювачем або можуть мати рельєфний малюнок. Камені випускають розмірами від 288 х 138 х 138 до 390 х 190 х 188 мм масою не більше 32 кг. Камені поділяються на сім марок: 25, 35, 50, 75, 100, 150 і 200, а за морозостійкістю: Мрз 15, 25, 35, 50 (циклів).
Стінові дрібні блоки з пористих бетонів застосовують для мурування зовнішніх і внутрішніх стін будинків. Забороняється застосовувати дрібні блоки з пористих бетонів для стін підвалів, цоколів та інших місць, де можливе зволоження бетону. Дрібні блоки виготовляють з пористих бетонів щільністю від 500 до 1100 кг/м3. Залежно від міцності стінові блоки поділяють на шість марок: 25,35, 50, 75,100,150, а за морозостійкістю Мрз 25 і 35. Розміри блоків 600 х 300 х 300, 600 х 200 х 200, 300 х 200 х 300 мм. Маса одного блока від 10 до 40 кг.
При застосуванні швидкого будівництва все більшого розширення набувають сендвіч-панелі з обшивкою оцинкованим профнастилом товщиною 0,5-0,8 мм з поліестровим покриттям і утеплювачем (мінвата, пінополіуретан), а також міздруваті бетонні, газобетонні блоки (газоутворювач -порошки алюмінію, цинку) і термоблоки .
На основі гіпсу виробляють вироби із гіпсу і води; гіпсобетонні - з гіпсу, води і заповнювача (керамзит, шлак, тирса, стружка тощо). Гіпсові і гіпсобетонні вироби за призначенням поділяютьсь на такі види: панелі і плити перегородкові, плити для основи підлоги в сухих приміщеннях, листи обшивні (гіпсокартон) та інші.
Гіпсові вироби мають невелику щільність (об'ємну масу) 1100-1400 кг/м3, вони неспалимі, добре ізолюють від шуму, піддаються механічній обробці і легко пробиваються, але у них низька водостійкість, гігроскопічні, крихкі і мають малу міцність на вигин. Вироби з гіпсу не можна застосовувати в приміщеннях з вологістю повітря вище 60%. Для підвищення водостійкості гіпсові вироби фарбують, а для збільшення міцності на вигин вироби армують дерев'яними рейками, стеблами очерету, органічними волокнами.
Гіпсові панелі для перегородок застосовують для всіх житлових, громадських і промислових будинків. Панелі виготовляють розмірами 6 х 3 м товщиною 60, 80, 100 мм, суцільні і з прорізами. Гіпсобетонні панелі виготовляються за складом 1:1:1 (гіпс : пісок : тирса). Для міцності гіпсобетонні панелі армують каркасом із дерев'яних рейок, а по контуру роблять обв'язку з дерев'яних бруків.
Гіпсові плити для перегородок випускають суцільними і порожнистими, розміром 800 х 400 мм і товщиною 80-100 мм.
Гіпсові вентиляційні блоки виготовляють на гіпсо-цементопуцоланових в'яжучих. Висота блоку відповідає висоті поверху.
Гіпсові обшивні листи (суха штукатурка) складаються із шару гіпсу, покритого з двох боків картоном. Призначення гіпсокартону - забезпечити гладку поверхню матеріалу. Тепер гіпсокартон має велике розповсюдження в будівництві для оздоблювання поверхонь всередині приміщень.
Гіпсові обшивні листи випускають довжиною до 4,0 м, шириною 1,2 м, товщиною 10 і 12 мм. Маса 1 м2 листа близько 10 кг.