Повернутись до Теми 8
Урок 1 Укладання гiдроiзоляцiї по дерев’яній і бетонній основі
Щільний водонепроникний прошарок з обмазувальних, рулонних і інших матеріалів називають гідроізоляцією. Вона захищає конструктивні елементи будівлі від дії води, рідин і забезпечує нормальні умови експлуатації приміщень.
Буває три види гідроізоляції :
- фарбувальна - 2-3-шарове покриття поверхні будівельних конструкцій бітумними або синтетичними мастиками, епоксидними смолами;
- цементна або асфальтова - у вигляді стяжки з цементного або асфальтового розчину, укладеного товщиною 15 - 30 мм;
- обклеювальна - суцільний 2-4-шаровий килим з руберойду, толю або інших рулонних матеріалів.
Найчастіше влаштовують оклеювальну гідроізоляцію підлог. Виконують таку ізоляцію в певній технологічній послідовності:
- вирівнювання,
- очищення і грунтування поверхні, що ізолюється,
- очищення і розкрій рулонного матеріалу,
- наклеювання рулонного килима.
Основу вважають рівною, якщо при перевірці контрольною рейкою просвіт між основою і рейкою не перевищує 5 мм. Нерівності (горби) зрубують, а вибоїни і раковини закладають цементним розчином. Місця примикання підлог до стін (мал. 1) округляють під кутом 45° шаром цементного розчину складу 1: 3 (цемент: пісок в мас. ч.) або виконують у вигляді притупленого кута.
Мал. 1. Примикання стяжки до вертикальних конструкцій: а - у вигляді закруглення, б - у вигляді притупленого кута
Вирівняну поверхню очищають від сміття і пилу металевими щітками (мал. 2, а) або стислим повітрям. Потім основу покривають (грунтують) гарячою або холодною бітумною мастикою, щоб закріпити верхній шар основи і забезпечити краще зчеплення з ним килима обклеювальної гідроізоляції. Грунтовку наносять суцільним шаром за допомогою щітки або кисті (мал. 2, б, в), починаючи від віддаленої сторони приміщення, способом "на себе".
Мал. 2. Інструменти для виконання обклеювальної гідроізоляції : а - сталева щітка для очищення основи, б, в - щітка і кисть для нанесення і розрівнювання мастики, г - дерев'яний шпатель, д - металевий шпатель-скребок, е - ніж
Руберойд, склорубероїд і інші матеріали з мінеральною посипкою розкочують і протирають тряпкою, змоченою в соляровому маслі. При цьому відділяється зайве мінеральне посипання, рулонні матеріали набувають еластичності і покращується зчеплення з основою при наклеюванні. Полотнища витримують в розкоченому стані, протягом доби, щоб не було здуття і хвиль при наклеюванні. Потім на верстаку або столі полотнища розкроюють на заготовки необхідної довжини, які потім зкочують (зворотною стороною всередину) в рулони і доставляють до місця роботи.
Перед наклеюванням рулон розкочують і розмічають місце розташування наклеюваних полотнищ (мал. 3, а). Розташування першого полотнища відмічають крейдою. Гарячою бітумною мастикою промазують нижню сторону рулону (кінець завдовжки 60-70 см) і основу. Кінець рулону, що намазаний, приклеюють до основи (мал. 3, б) і притирають шпателем (мал. 3, в) спочатку уздовж осі, потім від осі до країв (під кутом 30 - 35°), а потім уздовж кромок полотнища, щоб не було складок і пухирів.
Мал. 3. Наклеювання гідроізоляційного килима : а - розкочування рулону і розмітка полотнищ, б - приклеювання кінця полотнища, в - притискання полотнища до основи, г - накочення катком; 1-3 - послідовність роботи шпателем
Рулонний килим наклеюють двоє робітників. Один промазує мастикою за допомогою щітки основу перед розкочуваним рулоном (довжина ділянки, що намазана, - 50-60 см). Інший розкочує рулон і притирає його до основи. Кожне наступне полотнище сполучають з попереднім в подовжніх і поперечних стиках внахлист; ширина перекриття не менше 100 мм. При відхиленні наклеюваного рулону від заданого напряму полотнище відрізають і, надавши йому правильний напрям, продовжують наклеювання.
Полотнища прикочують до основи за допомогою ручного катка (мал. 3, г). Виявлені пухирі розрізають хрестоподібно ножем (мал. 2, е). Краї відгинають, промазують мастикою і знову приклеюють, ретельно розгладжуючи і притираючи їх шпателем.
Мал. 4. Посилення гідроізоляційного килима в зовнішньому (а) і внутрішньому (б) кутах: 1, 2 - смужки рулонного матеріалу, 3 - посилення кута металевим листом
У місцях переходу горизонтальної ізоляції на вертикальну поверхню заздалегідь наклеюють смужки рулонного матеріалу 1, 2 (мал. 4) і покривають шаром бітумної мастики. Після цього горизонтальний килим гідроізоляції заводять на стіну на висоту не менше 20 см. Верхній шар рулонного килима покривають суцільним шаром гарячої бітумної мастики і присипають великим піском для кращого зчеплення з вирівнюючою цементно-піщаною стяжкою, що укладається поверх гідроізоляції.
При влаштуванні обклеювальної гідроізоляції застосовують витратний робочий бачок (мал. 5, а) для гарячої бітумної мастики і конусний бачок (мал. 5, б) з кришкою, що щільно закривається, для перенесення мастики (щоб уникнути розбризкувань його заповнюють мастикою тільки на 3/4 об'єму); електротермос місткістю 15 л для тимчасового зберігання і підігрівання мастики.
Мал. 5. Інвентар для влаштування обклеювальної гідроізоляції : а, б - бачки, в, г - візки для транспортування бачків з мастикою і рулонних матеріалів
Для транспортування рулонних матеріалів і мастики використовують візки (мал. 5, в, г).
Робітники, що виконують гідроізоляційні роботи із застосуванням гарячих мастик, мають бути забезпечені спецодягом, взуттям, захисними окулярами.
Як не правильно укладають рулонну гідроізоляцію з наплавненого рубероїду можна подивитись на цьму відео
Правильна укладка гідроізоляції
Головним недоліком поверхонь з дерева є їх нестійкість до вологих умов. Постійний вплив вологи на деревину швидко приведе її в непридатність, деревяні поверхні почнуть гнити. Тому гідроізоляція дерев'яної поверхні наприклад у ванній кімнаті або на кухні - дуже важливий момент.
Однак гідроізоляція підлоги у ванній кімнаті дерев'яного будинку часто використовується не тільки для захисту його від гниття. У ванній часто використовують підігрів підлоги, і основу під ним теплоізолюють , щоб тепло йшло вгору. Якщо утеплювач буде вологим, то його характеристики будуть зменшуватися, отже, опалення теплою підлогою буде не настільки ефективним.
Які види гідроізоляції є?
Є кілька способів захистити дерев'яну поверхню від попадання вологи. Остаточний вибір буде залежати від конструкції підлоги, призначення приміщення і фінішного покриття.
Гідроізоляція дерев'яних підлог може бути:
- • Фарбувальна;
- • Обмазочна;
- • Лита;
- • Засипна;
- • Рідка гума;
- • Обклеювальна.
Фарбувальна гідроізоляція
Цей спосіб вважається найбільш доступним способом ізоляції дерева своїми руками. Вона робиться шляхом нанесення на поверхню декількох шарів бітумних або полімерних лаків.
Такий варіант не можна назвати довговічним, до того ж, з часом захисний шар стає крихким, особливо через частий перепад температур. Максимум такого захисту вистачить на 5-6 років.
Для нанесення захисного лаку, дерево потрібно відшліфувати, знежирити і висушити. Потім поверхня покривається за допомогою кисті або валика захисним лаком.
Омазувальна гідроізоляція
Для дерев'яної основи не підійдуть суміші на цементній основі, так як вони просто потріскаються. Можна використовувати еластичні варіанти, наприклад, рідкий пергамін. Він спеціально розроблений для захисту дерев'яної поверхні від вологи і дії мікроорганізмів.
Рідкий пергамін має такі переваги:
• Можливість нанесення у вологих умовах. Він глибоко проникає всередину деревини і витісняє всю вологу, надійно закупорює всі пори.
• Не потрібно витрачати час на сушіння дерева.
• Забезпечує довготривалий захист.
• Має еластичний склад на основі полімерів, тому не тріскається.
Він випускається в банках або аерозолях, тому для нанесення потрібно скористатися пензлем або розпилювачем.
Лита гідроізоляція
На даний момент самим надійним способом захисту є лита гідроізоляція . Однак ціна на неї найвища. Витратні гідроізоляційні матеріали для дерев'яної підлоги роблять з гарячого бітуму, асфальтобетону в кілька шарів, загальною товщиною 2-2,5 см.
Для нанесення цього виду гідроізоляції, потрібно ретельно очистити основу і закласти всі щілини. Потім її потрібно прогрунтувати гарячим бітумом і висушити. По периметру приміщення потрібно зробити опалубку.
Після цього можна розігрівати матеріал і заливати його. Для вирівнювання можна скористатися металевим скребком.
Засипна
Ще одним цікавим варіантом, як робиться гідроізоляція підлоги в дерев'яному будинку, є засипний спосіб. Для нього використовують сипучі матеріали - бетоніти, які при взаємодії з водою утворюють водонепроникний гель. Крім цього, такий матеріал покращує і теплоізоляційні властивості.
Нанесення цього матеріалу відбувається шляхом його простого висипання на поверхню і вирівнювання правилом. Такий варіант відмінно підійде на дачі в підвалі або використання між лагами. Товщина шару зазвичай не перевищує 5 см.
Обклеювальна гідроізоляція
Для влаштування обклеювальної гідроізоляції використовують рулонні матеріали з бітуму і полімерів. Їх кріплять шляхом приклеювання до основи на тонкий шар мастики. Шви рулонів зварюють між собою для додання герметичності.
Наклеювання захисного шару виконується наступними етапами:
• У першу чергу ретельно підмітаємо підлогу від пилу і бруду. Потім готуємо основу і замазуємо всі щілини між дошками. Справа в тому, що якщо залишити нерівності, в цих місцях будуть порожнечі, і з часом покриття в цьому місці трісне, і почне пропускати вологу.
• Для наплавлення в якості верхнього шару ми будемо використовувати наплавляючу бітумну мембрану товщиною 2 мм. Вона наплавляється за нахлистом на стіни.
Важливо підготувати кути перед наплавленням верхнього шару ізоляції.
Після застигання матеріал розтягується, і на звичайному куті в 90 градусів буде легко його пошкодити.
Для цього перед початком робіт всі кути у підлоги потрібно трохи округлити за допомогою цементного розчину.
• Коли основа буде повністю сухою , грунтуємо підлогу бітумною грунтовкою. Вона забезпечить хороше зчеплення матеріалів.
• Для наплавлення використовується газовий пальник. За допомогою нього потрібно поетапно розігрівати нижній шар рулону і щільно притискати його до основи. Головне правило при цій роботі - забезпечити хорошу герметичність.
Напилювана рідка гума
Однокомпонентна рідка гума наноситься шляхом безповітряного напилення на поверхню агрегаторами високого тиску.
Основними перевагами такого матеріалу є:
• Можливість захисту поверхні зі складним рельєфом.
• Висока герметичність і надійність - нанесення відбувається єдиним шаром без швів.
• Швидке нанесення - в більшості випадків достатньо 1 шару.
• Якщо порівнювати рідку гуму з популярним руберойдом, який доводитися постійно міняти, то в результаті її використання буде вигідніше за ціною і якістю.
• Міцне зчеплення з дерев'яними і багатьма іншими поверхнями.
Зверніть увагу, що гідроізоляція дерев'яної підлоги першого поверху повинна відбуватися ще під час спорудження будинку. Важливо захистити деревину не тільки зверху, але і знизу. Для цього потрібно обробляти дошки антисептиком і забезпечувати хорошу вентиляцію в підвалі.
Перевірте свої знання з даного уроку за допомогою даного тесту /2rl/3r/t8/u1/urok_1.mtf