Повернутись до Теми 3 Прості системи кладки й перев’язування швів
Попередній Урок 20 Підрахунок обсягів камяних робіт
Урок 21 Особливості проведення камяних робіт взимку
З пониженням температури процес тверднення цементного розчину сповільнюється, а при 0°С практично припиняється. При швидкому замерзанні розчину у свіжо виму-руваній кладці створюється суміш в'яжучої речовини і піску оцементованого льодом. Розчин так швидко втрачає пластичність, що горизонтальні шви залишаються недостатньо ущільненими; при розмерзанні вони обжимаються силою тяжіння вище лежачої кладки, що може спричинити значне нерівномірне осідання, створити загрозу міцності і стійкості кладки.
При ранньому замерзанні кладки кінцева міцність цементних, цементно-вапняних і цементно-глиняних розчинів, яку вони набирають після 28-денного розмерзання при позитивній температурі, значно знижується і у деяких випадках не перевищує 50% марочної міцності, тому зимою необхідно використовувати розчин на оду-дві ступені більше при муруванні методом заморожування, ніж літом. Тому, мурування зимою необхідно виконувати одним із наступних способів: "заморожування", мурування на розчинах з проти морозними домішками, мурування з електронагріванням і в тепляках.
Мурування способом "заморожування" виконують на відкритому повітрі із холодної цегли, каменів або блоків правильної форми на підігрітому розчині. Суть цього способу полягає в тому, що розчин у швах, який замерзає невдовзі після його укладання, твердне, в основному, після розмерзання кладки і частково в період до замерзання (за рахунок плюсової температури розчину і теплоти, яку виділяє цемент під час тверднення, а також при зимових і весняних відлигах або штучних обігріваннях кладки).
Температура мурувального розчину залежить від температури зовнішнього повітря. При температурі зовнішнього повітря -10°С, -15'С, -20°С температура мурувального розчину повинна бути відповідно: +100С, +15°С, +20°С.
При уведенні в розчин з цементним в'яжучим хімічних протиморозних домішок температура замерзання води в розчині понижається. Домішки теж прискорюють хімічний процес тверднення цементу. Завдяки цим факторам, розчин накопичує міцність при більш низьких температурах, ніж звичайно. Мурування у тепляках або електронагрівом виконується при малих обсягах робіт. При цьому розчин не замерзає в тимчасово обігрітому приміщенні або нагрітому електрострумом.
Наступний Урок 22 Вимоги до якості камяної кладки