Повернутись до Теми 16 Монтаж збірних залізобетонних елементів та геодезичне забезпечення будівництва
Попередній Урок 2 Монтаж залізобетонних мостів
Урок 3 Геодезичні знаки
Будівництву об'єкту передує перенесення його контурів з креслення на місцевість. Положення несучих стін, і рівень підлоги першого поверху фіксують геодезичними знаками.
Осі подовжніх і поперечних стін будівлі на місцевості закріплюють:
ґрунтовим знаком з монолітного бетону із сталевою пластиною на верхній поверхні (мал. 1, а);
сталевим штирем із забетонованим оголовком (мал.1 , б);
стальною трубою с дерев’яною пробкой (рис. 1, в).
Мал. 1 ГЕОДЕЗИЧНІ ЗНАКИ
а— з монолітного бетону; б — сталевий штир із забетонованим оголовком; в - сталева труба; 1 - бетонний моноліт; 2 - сталева пластина; 3 — знак закріплення осі; 4 — сталева труба з хрестоподібним анкером; 5 - сталева труба із загостреним кінцем; 6 — дерев'яна пробка; 7 — цвях, що фіксує положення осі
Мал. 2 ЗНАКИ, ЩО ЗАКРІПЛЮЮТЬ ПОЛОЖЕННЯ ОСЕЙ
а — дюбелі (на цоколі будівлі) ; б, в — лунка від удару кернером (на міжповерховому перекритті); г, д — відкраска;
1 — дюбелі, що фіксують осі; 2 — металева накладка, приварена до закладної деталі; 3 — лунка від удару кернером; 4 — сталева пластина, приварена до закладної деталі; 5 — лунка, що фіксує вісь; 6 — основа з розчину; 7 — олівцева риска
Мал. 3 РЕПЕРИ, ЩО ЗАКРІПЛЮЮТЬ ВИСОТНЕ ПОЛОЖЕННЯ ТОЧОК НА БУДІВЕЛЬНОМУ МАЙДАНЧИКУ
а ~ забетонована рейка; 6 — укопаний стовп; в — забита сталева труба; г — закладена в стіну марка; д — відкраска; е — сталева плашка, приварена до заставної деталі; 1 — сталевий костиль ; 2 — пісок; 3 — цвях, забитий в дерев'яну пробку; .4 — цоколь стіни; 5 — олівцева риска; 6 - обрізок кутника, приварений до заставної деталі сталевою трубою з дерев'яною пробкою .
Геодезичні знаки, що визначають положення координаційних осей будівлі, розміщують поза контуром об'єкту, в місцях, не зайнятих кранами, складами, тимчасовими спорудами, а також поза зоною земляних робіт.
Місце розташування таких знаків має бути зручне для установки геодезичних приладів і спостереження з них.
В ході зведення будівлі осі зовнішніх стін переносять на поверхи, що будуються. Тут їх закріплюють забиванням дюбелів, ударами кернера на закладних деталях збірних конструкцій, влаштуванням моноліту на міжповерховому перекритті, відкраскою — олівцевою рисою, закріпленою незмивною фарбою (мал. 3).
Будівництво будівель вимагає створення висотної розбивочної мережі. Вона полегшує виміри при укладанні на проектних відмітках сходів, перемичок, перекриттів і інших збірних конструкцій.
Для створення висотної основи на будівельному майданчику влаштовують не менше двох будівельних реперів, тобто геодезичних знаків, висотне положення яких обчислене заздалегідь (мал. 3).
Висотну мережу на будівельному об'єкті фіксують забетонованим відрізком рейки, укопаним стовпом, забитою трубою, а також стінною маркою.
Як тимчасові знаки використовують відкраски у вигляді горизонтальної риски на стінах або колонах або у вигляді сталевої плашки, привареної до заставної деталі.
Геодезичні знаки, закріплюючі планову і висотну мережу на будівельному майданчику, сприяють підвищенню точності вимірів і зменшують вірогідність появи браку.
Наступний Урок 4 Геодезичний інструмент