Повернутись до Теми 15. Кам’яні роботи в зимових умовах
Попередній Урок 1 Мурування способом заморожування
Урок 2 Мурування з протиморозними домішками
При введені в розчин з цементним в'яжучим хімічних протиморозних домішок температура замерзання води, що міститься в розчині, понижається, тобто розчин замерзає не при 0°С, а (наприклад) при -10°С. Домішки також прискорюють хімічний процес тверднення цементу. Дякуючи цим факторам, розчин накопичує міцність при більш низьких температурах, чим звичайний.
Розчин марки 50 і вище з домішками нітриту натрію, поташу, нітриту кальцію з сечовиною та іншими речовинами спроможні набирати міцність навіть за низьких температур повітря протягом двох-трьох зимових місяців.
Мурувальний розчин набуває 70-80% міцності, у результаті міцність майже не зменшується, порівняно з конструкціями, викладеними влітку.
Мурування на розчинах з протиморозними хімічними домішками ведуть на відкритому повітрі з використанням тих самих технологічних прийомів, що і при "заморожуванні". Розчинну суміш, що містить протиморозні домішки, на робоче місце доставляють з температурою не нижче +5°С.
Рис 1 ВНЕСЕННЯ В РОЗЧИН ПРОТИМОРОЗНИХ ДОБАВОК НА БУДІВЕЛЬНОМУ ОБ'ЄКТІ
1 - естакада; 2 - автомобіль-самоскид з розчином; 3 - приймальний бункер; 4 - ємкість для поташу; 5 - єлектроровозик з ящиками для розчину
Крім вище перерахованих хімікатів до розчинів у якості хімічних домішок уводять хлористий кальцій, хлористий натрій (кухонна сіль). При морозах до -15°С мурують на розчинах з домішками нітриту натрію (5-10% від маси цементу), а при морозах -30°С додають поташ (вуглекислий калій) (5-10% від маси цементу). Поташ спричиняє корозію (руйнування) силікату. Тому розчин з домішками поташу при зведенні конструкцій з силікатної цегли не використовують.
Протиморозні домішки вносять на розчинному вузлі у процесі при готування суміші або в готовий розчин безпосередньо на будівельному майданчику. Якщо хімічні домішки не надають необхідної міцності, то простінки і стовпи будинків армують .
Мурування на розчинах з протиморозними хімічними домішками характеризується простотою, економічністю і широко застосовується.
Заморожування бутобетону допускається після того, як міцність бетону досягне 50% від проектної марки бетону. Для цього застосовують спосіб термоса, який базується на
збереженні в кладці теплоти, укладених підігрітих матеріалів і виділеної теплоти бетоном у процесі тверднення цементу. Бутовий камінь перед укладанням обігрівають на повну глибину, бетонну суміш виготовляють із підогрітих заповнювачів, а кладку накривають по мірі зведення або ведуть в утепленій опалубці, щоб зберегти в ній теплоту. Щоб прискорити тверднення бутобетону, добавляють хімічні домішки і електропрогрів. Для цього в бетонну суміш занурюють електроди, які потім підключають до електромережі з напругою 120-220°Вт .
Використовуючи електропрогрівання, бутовий камінь укладають без попереднього підігрівання, кожен день камінь очищають від снігу і криги. Температура бетонної суміші до моменту включення електропрогріву повинна бути не менше 10°С.
Паропрогрів кладки або бетону чи бутобетону виконується подаванням пару в простір між подвійною опалубкою.
При використанні електропрогріву залізобетонних конструкцій у якості електродів використовують арматуру конструкції.
Наступний Урок 3 Мурування з електропрогрівом