Повернутись до Теми 8 Технологія виконання бутового та бутобетонного мурування
Попередній Урок 1 Загальні відомості про бутову кладку
Урок 2 Бутове мурування під лопатку
Мурування "під лопатку" (рис.1) виконують горизонтальними рядами товщиною 25 см з підбиранням і приколюванням каменів, розщебенюванням пустот і перев'язуванням швів. Перший, нижній, ряд фундаментів укладають по підготовленій основі насухо з великих постелистих каменів, повернутих постіллю вниз. Щоб камені щільно прилягали до основи, їх осаджують трамбівкою. А далі заповнюють порожнину між ними дрібним каменем або щебенем і заливають пластичним розчином (при осіданні стандартного конусу 13-15 см) до заповнення всіх порожнин між каменями. Розщебенку ущільнюють трамбуванням. Далі мурування виконують на розчині рядами, дотримуючись перев'язування швів.
Рис 1 БУТОВА КЛАДКА"ПІД ЛОПАТКУ» 1- верстові ряди ;2 — маячні камені; 3 — причальний шнур; 4 — забутка
Кожний наступний ряд починають з укладання версти (1) (рис. 1). Через кожних 5 м на прямих ділянках стіни укладають на розчин маячні камені (2). По маячних каменях з обох боків кладки натягують причалку 3, по якій у процесі мурування перевіряють горизонтальність рядів і прямолінійність лицьової поверхні стіни або фундаменту. Камені для верстових рядів, підібрані по висоті, спочатку викладують насухо, щоб знайти найбільш стійке положення в кладці. Потім камінь трохи піднімають, настиляють шар розчину товщиною 3-4 см і установлюють камінь остаточно, осаджуючи його молотком. Уклавши версти, приступають до заповнення забутки. Розчин під забутку розстеляють з лишком, щоб при укладанні каменів він витискався у вертикальні шви між каменями. Забутку можна робити з каменів любих розмірів і форми з щільною посадкою (без хитання) на постіль і з дотримуванням перев'язування, через тички з ложками. Для більш щільної посадки камені осаджують трамбівками або молотком. Необхідно слідкувати, щоб камені не стикалися один з одним без розчину, тому що це знижує міцність кладки. Після укладання забутки виконують защебенення кладки, осаджують в розчин слабими ударами молотка щебінь і дрібні камені. Поверхню укладеного ряду кладки вирівнюють, добавляючи розчин тільки в заглиблення між каменями і т.д.
Мурування "під скобу" — різновидність мурування "під лопатку", і її виконують із каменів однакової висоти (по шаблону). Таке мурування застосовують для зведення простінків і стовпів.
Рис 2 КЛАДКА "ПІД СКОБУ" 1 — камені, підібрані для верстового ряду; 2 — шаблон; 3 - верстові ряди; 4 — причальний шнур
Мурування з приколюванням лицьової поверхні (рис. 3 ) - також різновидність мурування "під лопатку" або "під скобу". При виконанні цього мурування нерівності на лицьовій поверхні каменів зовнішньої версти сколюють і використовують для мурування стін підвалів і стовпів.
Рис 3 КЛАДКА З ПРИКОЛЮВАННЯМ ЛИЦЬОВОЇ ВЕРСТИ 1 —камені з обробленою лицьовою стороною; 2 — причалювання; 3 — ряди каменя з обробленою поверхнею; 4 — підлога підвалу
Мурування в опалубці способом "під лопатку" виконують для одержання гладкої поверхні обох сторін стіни. У цьому випадку можна не підбирати постелістий камінь для верстових рядів і кутів.
Перевірте свої знання /2-3/but-kladka/pid_lopatku.mtf
Наступний Урок 3 Бутове мурування під залив