Урок 10 Приготування клейових сумішей та загальні правила використання
Так як зробити якісний плитковий клей самому не завжди вдається, набагато простіше придбати вже готову суміш. Для того щоб не помилитися з вибором потрібно знати кілька правил щодо того, як вибрати хороший товар з потрібними характеристиками. Як вибрати якісний клей для плитки:
• Довіряйте тільки відомим виробникам. Фірми з хорошою репутацією стежать за якістю своєї продукції. Маловідомі марки сумішей не дають гарантії, що використовується сировину і умови виробництва відповідають стандартам.
• Зверніть увагу на склад. Для кожного типу клею є свій специфічний рецепт. До того ж марка компонентів повинна відповідати нормам.
• Дата виробництва. З моменту виготовлення до граничного терміну придатності проходить всього півроку. Прострочена суміш втрачає частину своїх властивостей і клеїти кахель таким складом вже не можна.
• Умови зберігання. Сухі порошки повинні зберігатися в критих приміщеннях з встановленим невисоким рівнем вологості. Це важливо для збереження їх якостей.
• Термін застигання. Нормальний клей повинен досить швидко схоплюватися, але при цьому у майстра повинна залишатися можливість коректувати положення плитки протягом перших 20 хвилин після укладання.
• Фіксуюча здатність. Розчин повинен надійно утримувати керамічну плитку, що не сповзати і не деформуватися.
• Рівень адгезії. Зчеплення з поверхнею в ідеалі має становити 1 Н / мм2. Цей показник також дає зрозуміти, скільки сили доведеться докласти, щоб видалити облицювання після висихання розчину.
Відповідність суміші заявленим характеристиками багато в чому визначає приготування правильного плиткового клею для роботи.
Правила замішування суміші
Суху суміш затворяють чистою водою (температура води від +15 °C до +20 °C) із розрахунку води вказаної на упаковці на 1 кг сухої суміші та перемішати до отримання однорідної маси без грудок за допомогою низькообертового дриля з насадкою чи мішалки. Увага! При перемішуванні суху суміш слід засипати у заздалегідь відміряну кількість води. Потім розчинову суміш витримати 5-10 хвилин(для різних сумішей), після чого знову перемішати. Суміш можна використовувати протягом часу вказаного на упаковці (зазвичай не більше 2 годин). Приготовану розчинову суміш тонким шаром нанести на поверхню, яку облицьовують, за допомогою лопатки, шпателя або терки, вирівняти зубчастою теркою чи шпателем. Плитки викласти на вже нанесену розчинову суміш і притиснути. Максимальна товщина розчинової суміші під плиткою не повинна перевищувати 10 мм. Зубці повинні мати квадратну форму і відпо- відати розміру плиток
Плитки попередньо не замочувати!
Не рекомендується викладати плитки у стик без шва. Ширина шва між плитками не повинна бути менше 2 мм. Установлення прокладок між плитками для забезпечення однакової ширини шва необов’язкове, оскільки викладені на стінах плитки не сповзають. За нормальних кліматичних умов (температура +20 ± 2 °C і відносна вологість повітря 55 ± 5%) плитку потрібно класти не пізніше ніж через 10 хвилин після нанесення розчинової суміші на основу. У літній період і вітряну погоду під час виконання зовнішніх робіт час укладання плитки скорочується. Упродовж 20 хвилин після укладання плитки на основу можна коригувати її положення. Залишки розчинової суміші з поверхні плитки треба видалити до її затвердіння за допомогою води. У нормальних умовах розшивку швів слід виконувати через 24 години. Для розшивки швів необхідно застосовувати фуги для швів
ПРИМІТКИ
Роботи слід виконувати при температурі основи від +5 °C до +30 °C. Усі зазначені рекомендації ефективні при температурі +20 ± 2 °C та відносній вологості повітря 55 ± 5%. В ін-ших умовах час утворення кірки, тужавлення і тверднення розчинової суміші може змінитися. Суміші містять цемент і при взаємодії з водою дають лужну реакцію, тому під час роботи треба захищати очі та шкіру. У разі потрапляння суміші в очі слід негайно промити їхводою і звернутися за допомогою до лікаря.