Попередній Урок 1 Види і призначення кладки
Діючим на кладку силам чинить опір переважно сам камінь, тому що розчин у кладці менш міцний, чим з'єднані ним камені. Камені добре чинять опір стискаючим зусиллям. Щоб уникнути згинанню і сколюванню, камені потрібно складати один на одного так, щоб вони прилягали якомога більшою площиною. Так, якщо камінь при укладанні на камінь спирається тільки у двох точках, то під впливом зовнішнього навантаження він може прогнутися і навіть зламатися . Щоб камінь не зламався, то його кладуть так, щоб він спирався до каменя по всій площині прилягання
Кам'яна кладка: а - насухо без навантаження; б - так само під навантаженням; в - на розчині під навантаженням
При цьому, якщо поверхня прилягання їх перпендикулярна, діючому на камінь зусиллю, то камінь буде працювати тільки на стиск, а в іншому випадку — на сколювання.
Із цього висновок:
Перше правило розрізки кладки: постелі камені мають бути перпендикулярними силам, що діють на кладку, а камені в кладці повинні — розташовуватися рядами (шарами) . У кожному ряду кладки камені укладають так, щоб не відбувся їх зсув. Якщо бокові поверхні каменів мають нахил до горизонту , то такі камені в кладці являють собою клиння , які прагнуть розсунути камені . Щоб уникнути цього необхідно, щоб площини, що розмежовують одні камені від других, були перпендикулярні постелям. У той же час, якщо дві бокові площини, розділяючи камені, не будуть перпендикулярними зовнішнім поверхням стін, а дві другі бокові площини не будуть перпендикулярні першим, то камені , наприклад, які мають гострі кути у зовнішній поверхні, можуть випасти з ряду і порушити щільність кладки.
Із цього висновок:
Друге правило розрізки: масив кладки повинен ділитися вертикальними площинами (швами), паралельними зовнішній поверхні кладки (повздовжніми швами), і площинами, перпендикулярними зовнішній поверхні (поперечними швами) . Повздовжні і поперечні вертикальні шви кладки не повинні бути наскрізними, інакше вся конструкція опиниться розділеною на стовпчики. У суміжних горизонтальних рядах кладка перев'язуються каменями вище лежачого ряду , зсовуючись на 1/4 або 1/2 довжини цегли (каменя) по відношенню до цегли (каменя) нижче лежачого ряду.
Третє правило розрізки: площини вертикальної розрізки кожногоряду кладки повинні бути зсунуті відносно площини суміжних між ними рядів, тобто під кожним вертикальним швом даного ряду кладки потрібно розташувати не шви, а камені.
Розповсюдження навантаження в неперевязаній кладці
Розповсюдження навантаження в перевязаній кладці
Мурування з потовщеної (заввишки 88 мм) цегли та інших блоків і каменів виконується так само, як наведено вище у правилах розрізки. Для перев'язки швів завжди потрібні неповномірні цеглини: чверті, половинки, три-чвертки. Вони зображені на рисунку
Непономірна цегла.
Для того, щоб правильно відміряти довжину неповно-мірної цеглини, на ручці молотка необхідно зробити зарубки, які відповідають довжині частин цегли.
Щоб дотримуватися правил розрізки при зведенні конструкцій із цегли, використовують три системи перев'язування швів, тобто порядок укладання цегли (блоків) відносно один одного. На однорядній (ланцюговій) системі перев'язування ложок чередується з тичком . При багаторядній системі перев'язування через п'ять ложків укладають тичковий ряд, а у трирядної системи — три ложки перев'язуються одним тичком.
однорядка
багаторядка
трьохрядка
Запитання для самоконтролю
- Яким має бути навантаження за напрямком відносно каменів в каладці?
- Назвіть три правила розрізки кладки
- Як розповсюджується навантаження в кладці?
- Які ви знаєте системи перевязки?
- На скільки можуть бути перевязані суміжні ряди в кладці?
- Якою може бути неповномірна цегла?
Перевірте свої знання з даного уроку за допомогою даного тесту /2r/t2/u2/urok_2.mtf